Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Jastrzębi Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Jastrzębi

Szkoły partnerskie

Czcionka:

Spotkanie z uczniami i nauczycielami z Kuzniecowska na Ukrainie

Piątek 15 listopada był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Gościliśmy bowiem uczniów i nauczycieli z gimnazjum z Kuzniecowska na Ukrainie. Współpraca z tą właśnie szkołą została nawiązana w roku 2010. Od tego czasu w naszej szkole odbyły się już trzy takie spotkania, a i nasi uczniowie odwiedzili dwukrotnie swoich kolegów z Ukrainy.

W tym roku pobyt gości z Ukrainy związany był z obchodami Dnia Patrona w ZSOiZ im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach, w którym to wydarzeniu i nasi gimnazjaliści wzięli udział.

Na spotkanie w naszej szkole przyjechali uczniowie i nauczyciele już we czwartek i gościli w domach naszych uczniów. W piątek natomiast spotkaliśmy się najpierw w Domu Kultury w Jastrzębi, gdzie zaplanowano wspólne występy. Najpierw wystąpili „Mali Jastrzębianie”, a po nich nieco starsi „Młodzi Jastrzębianie”, którzy zaprezentowali regionalne tańce ludowe. Następnie wystąpili uczniowie z Ukrainy, zaśpiewali kilka piosenek, w tym jedną po polsku. Po występach zaprosiliśmy gości do szkoły, na obiad i wspólne świętowanie.

Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana i jeszcze nie raz się spotkamy.

STAATLICHE REGELSCHULE „PROFESSOR HERMANN ANDERS KRUEGER” NEUDIETENDORF (TURYNGIA, NIEMCY)

Historia współpracy

* sierpień/wrzesień 2007 - nawiązanie kontaktu ze szkołą z Neudietendorf (Turyngia), sprecyzowanie planów współpracy /mgr Przemysław Tajchner - p. Christiane Niedling - dyrektor szkoły z Niemiec/

* grudzień 2007 - spotkanie z uczniami i nauczycielami szkoły niemieckiej w Krakowie (omówienie dalszych etapów współpracy) /mgr Przemysław Tajchner, mgr Jolanta Truchan - p. Christiane Niedling/