Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wspólny projekt historyczny uczniów i nauczycieli z Jastrzębi i Neudietendorf (8-14.09.2016)

Utworzono dnia 25.09.2016

 

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jastrzębi razem ze swoimi rówieśnikami z Niemiec realizowali projekt pt. „Ku pamięci”. Został on w dużej części sfinansowany przez fundację „Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży” z siedzibą w Warszawie.

Wspólna praca nad projektem historycznym spowodowała odnowienie zawiązanych wcześniej, bo już w 2007 roku, kontaktów ze szkołą z Niemiec (Neudietendorf w Turyngii). Pierwsze spotkanie organizacyjne miało miejsce we wrześniu minionego roku w Krakowie. Wtedy to zdecydowano o przystąpieniu do projektu. Uczniowie obydwu szkół mieli za zadanie zapoznać się z tematyką II wojny światowej, a przede wszystkim z historią Holocaustu. Finałem tej pracy było kolejne spotkanie. Miało ono miejsce w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Młodzież z Polski i Niemiec przez dwa dni (9 i 10 września 2016) zwiedzała muzeum byłego niemieckiego obozu Auschwitz – Birkenau oraz Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Pod koniec każdego dnia dokonywano podsumowania tego, co najbardziej zapadło w pamięć i wstrząsnęło uczestnikami projektu. 11 września (w niedzielę) opuściliśmy Oświęcim i udaliśmy się do Krakowa. Tutaj zwiedzając Muzeum Schindlera mieszczące się w dawnej fabryce Oskara Schindlera młodzież miała możliwość utrwalenia i poszerzenia swojej wiedzy na temat wojny i sytuacji Żydów na ziemiach okupowanych. Będąc w Krakowie nie można było pominąć Rynku, Sukiennic, Kościoła Mariackiego i Zamku na Wawelu.

W niedzielny wieczór goście z Niemiec (14 uczniów i 4 opiekunów), wśród których był dyrektor Regelschule Neudientendorf Uwe Schwartze) wraz z uczestnikami projektu z naszego gimnazjum (14 uczniów, 2 opiekunów- Małgorzata Szczepanek i Przemysław Tajchner) przyjechali do Jastrzębi. Tutaj przebywali do środy 14 września. W programie pobytu były wspólne lekcje z naszymi uczniami, dalsza praca nad projektem, rajd pieszy na Jamną połączony z ogniskiem oraz dyskoteka w Domu Kultury w Jastrzębi. Nasi goście zostali również przyjęci przez Burmistrza Gminy Ciężkowice pana Zbigniewa Jurkiewicza, który objął patronat nad tym przedsięwzięciem.

Zorganizowaliśmy też spotkanie naszych gości z Radą Pedagogiczną, Radnymi naszej wsi, panią sołtys oraz przedstawicielami Rady Rodziców działającej przy naszej szkole.

Kiedy w środowy poranek przyszło się nam pożegnać, w niejednych oczach było widać łzy. Jest to dowód na to, że przez te kilka dni zawiązała się przyjaźń między rówieśnikami z Niemiec i Polski. Tego typu spotkania służą nie tylko poznawaniu naszej trudnej historii, ale również pomagają przełamywać różnego typu stereotypy i utwierdzać się w przekonaniu, że nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów w stosunku do rówieśników
z innych krajów.

Całe to wydarzenie nie doszłoby do skutku, gdyby nie ludzie dobrego serca. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pana Zbigniewa Jurkiewicza Burmistrza Gminy Ciężkowice , pana Jana Baniaka, pani Jadwigi Haraf sołtysa wsi Jastrzębia, Romualda Harafa i Zbigniewa Jurkiewicza radnych naszej miejscowości oraz Rady Rodziców.

Bardzo dziękujemy również Rodzinom naszych uczniów, które zdecydowały się przyjąć do swoich domów gości z Niemiec, zapewnić im nocleg, wyżywienie , opiekę oraz wiele innych atrakcji. Wyjeżdżali oni z Jastrzębi pod wielkim wrażeniem polskiej gościnności.

Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie, tym razem w Niemczech.

 

Galeria zdjęć:

http://www.zspjastrzebia.szkolna.net/galeria-2016-2017/g,ku-pamieci

Relacja "pogorze24.pl":

http://pogorze24.pl/wspolpraca-zespol-szkol-w-jastrzebi-z-niemiecka-szkola-w-neudietendorf/82732/

Relacja szkoły z Neudietendorf:

http://www.regelschule-neudietendorf.de/Schulleben/Veranstaltungen/Klassenfahrten/

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny