Badanie umiejętności podstawowych uczniów III klasy Szkoły Podstawowej

Utworzono dnia 27.05.2014

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w badaniu umiejętności podstawowych po klasie III Szkoły Podstawowej. Oto kilka informacji o projekcie.

Projekt III.1

„Badania uwarunkowań zróżnicowania wyników egzaminów zewnętrznych”

„Badanie umiejętności podstawowych uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej”

Decyzja Ministra Edukacji Narodowej: POKL.03.02.00-00-007/07 z dnia 07.02.2008

W 2005 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna uruchomiła projekt współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny pod tytułem Badanie umiejętności podstawowych uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej, którego celem było zebranie informacji na temat poziomu umiejętności językowych i matematycznych uczniów kończących I etap kształcenia, a także czynników szkolnych i rodzinnych wpływających na te umiejętności.

W roku 2007 uruchomiono kontynuację projektu. Głównym celem było stworzenie narzędzia polityki edukacyjnej, pozwalającego na systematyczne i ciągłe doskonalenie jakości funkcjonowania szkoły na pierwszym etapie kształcenia oraz wspierającego podnoszenie jakości kształcenia i efektywności całej szkoły podstawowej. W ramach projektu zostały przeprowadzone na próbie reprezentatywnej badania ogólnopolskie w latach: 2006, 2008, 2010, 2011, jedno badanie w województwie kujawsko-pomorskim w 2009 r. oraz dwie edycje badań dystansowych umiejętności uczniów rozpoczynających naukę w klasie czwartej w latach 2009 i 2010. Badaniami objęto także dyrektorów szkół, nauczycieli oraz rodziców dzieci.

Wyniki badań zostały przedstawione w 9 raportach. Powstało 5 publikacji metodycznych oraz szereg artykułów autorstwa członków zespołu. Są one zamieszczane na stronie internetowej badania. Odbyło się 7 konferencji skierowanych do osób pracujących w  systemie kształcenia i systemie doskonalenia nauczycieli, które upowszechniały wyniki badań oraz wiedzę o współczesnych tendencjach w pracy z dziećmi.

Na tym zakończyła się podstawowa część projektu.

W 2010 r. rozpoczęto realizację, w ramach projektu Badanie umiejętności podstawowych uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej, Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów – OBUT.

Decyzją MEN od dnia 1 września 2012 roku projekt został przeniesiony do Instytutu Badań Edukacyjnych.