SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA W NASZEJ SZKOLE

Utworzono dnia 07.11.2022

W naszej szkole powstała Sala Doświadczania Świata.

To specjalnie wyodrębnione pomieszczenie wyposażone w różnego rodzaju urządzenia stymulujące rozwój zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Głównym jej celem jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze relaksu, odprężenia i pełnej akceptacji.

Pobyt w Sali pozwala na chłonięcie, badanie i kontrolowanie szerokiego zakresu bodźców zmysłowych w przystępnym otoczeniu, zwiększa poczucie zaufania i odprężenia, dając możliwość cieszenia się doznaniami zmysłowymi.

Zajęcia w Sali Doświadczania Świata to przede wszystkim wszechstronna stymulacja układu nerwowego dziecka. Przynosi ona korzyści zarówno dla osób zdrowych, jak i z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz z różnymi deficytami.

W naszej szkole zajęcia w Sali Doświadczania Świata będą skierowane do uczniów objętych pomocą psychologiczno – pedagogiczną, w szczególności na zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne lub inne, będą odbywały się indywidualnie lub w małych grupach.

Wyposażenie naszej sali to:

Tor świetlno - dźwiękowy – to urządzenie składające się z chodnika świetlnego i tablicy grającej. Przemieszczanie się (skakanie lub chodzenie) po kolorowych, kwadratowych polach powoduje ich podświetlenie oraz wydobywanie się dźwięków z głośników znajdujących się w tablicy. Naciśnięcie na przyciski umieszczone na tablicy pozwala wydobyć dźwięki i podświetlić pola kolorów znajdujące się na niej. Urządzenie to posiada wiele funkcji użytkowych - łączy w sobie możliwość wpływania na zmysły wzroku, słuchu i dotyku, doskonali koncentrację uwagi, sprawność manualną, koordynację wzrokowo – słuchową, rozwija równowagę.

Kolumna wodna – jest to urządzenie dostarczające miłych wrażeń wzrokowych. Od spodu wydostaje się powietrze, które wywołuje powstawanie prądów, wznoszenie się powietrznych bąbelków, które przepływają w strumieniu łagodnie zmieniającego się światła. Dotykając kolumnę, odczuwa się wibrację i drgania. Panel sterujący pozwala wpłynąć na kolor podświetlenia bąbelków powietrza.

Tablica kolorowa ściana – to specjalna tablica sensoryczna składająca się z wielu otworów podświetlanych od środka delikatnym światłem LED, do których można włożyć akrylową pałeczkę w różnych kolorach, tworząc dowolny układ kolorów lub kształtów. Całość pięknie mieni się na podświetlonym tle i wpływa na zmysł wzroku oraz dotyku, pozwala ćwiczyć zdolności manualne, koordynację wzrokowo-ruchową, pobudza wyobraźnię, kreatywność i koncentrację.

Sensoryczna tablica manipulacyjna składająca się 27 różnych elementów typu: kłódka z kluczykiem, zamek suwak, zasuwki, kalkulator, klocki z różnymi kształtami, kółeczka zębate i wiele innych przymocowanych do drewnianej tablicy. Tablica pozwala na manipulowanie różnymi przedmiotami codziennego użytku, oddziałując na niemal wszystkie zmysły, ćwiczy samodzielność, zdolności manualne, koordynację ręka-oko oraz rozwija psychomotorykę u dzieci. Ponadto dzięki manipulowaniu różnymi elementami dziecko uczy się logicznego myślenia i koncentracji, a odkrywanie działania różnych elementów wspiera jego kreatywność.

Projektor świetlno – dźwiękowy – to urządzenie, które wyświetla fascynujące efekty świetlne na ścianach i suficie, a dodatkowo pozwala na odtworzenie dźwięków z wbudowanego głośnika. Wpływa  w ten sposób na wzrok oraz słuch, pozwala na uwrażliwianie zmysłów, koncentrowanie uwagi na zmieniających się na ścianie barwach i dźwiękach, może być wykorzystywany jako urządzenie uspokajające, relaksujące oraz skupiające uwagę.

Ponadto w Sali znajduje się miękka, wygodna pufa do leżenia lub siedzenia, zjeżdżalnia drewniana do ćwiczeń, miękkie piłki. W miarę potrzeb i możliwości będzie wyposażana w kolejne pomoce do zajęć.

Sala powstała z inicjatywy Pani Dyrektor Danuty Gargaś i została wyposażona ze środków z budżetu szkoły.

SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA

Licznik odwiedzin: