„Dla Niepodległej” – projekty edukacyjne klas drugich gimnazjum

Utworzono dnia 23.03.2018

Temat przewodni tegorocznych projektów edukacyjnych dla klas drugich gimnazjum brzmiał „Dla Niepodległej”. Uczniowie pracowali w grupach projektowych pod okiem nauczycieli – opiekunów od października 2017r., gromadząc informacje, przygotowując różnorodne materiały: foldery, broszury, plansze, prezentacje multimedialne, filmy, scenariusze przedstawień. Każda grupa projektowa spotykała się kilka razy w miesiącu i opracowywała wybrany przez siebie temat związany z działaniami Polaków na rzecz niepodległości kraju.

Wszystkich grup projektowych w tym roku było osiem, a tematy które opracowywali to:

„Z czego my Polacy możemy być dumni”? – opiekun pani Magdalena Stec

„Rola Wielkiej Brytanii jako zaplecza dla polskich działań niepodległościowych” – opiekun pani Małgorzata Gargula

„Muzyka jako wyraz protestu” – opiekun pan Artur Hołda

„Walory przyrodnicze naszej ojczyzny” – opiekun pani Marta Adwent

„Uzbrojenie żołnierzy walczących o niepodległość” – opiekun pan Jacek Dudek

„W jaki sposób polscy twórcy walczyli o niepodległość?” – opiekun pani Ewa Adwent-Giemza

„Jaki wpływ mieli matematycy na odzyskanie niepodległości?” – opiekun pani Anna Baran

„Ignacy Jan Paderewski – mąż stanu, który łagodził obyczaje” – opiekun pani Małgorzata Szczepanek

Prezentacja projektów edukacyjnych odbyła się we wtorek 20 marca 2018roku i jak zawsze miała formę konkursu. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przedstawili efekty swojej kilkumiesięcznej pracy. Wszystkie grupy wykazały się znajomością prezentowanego tematu, opracowane przez uczniów materiały były bardzo ciekawe i różnorodne. Realizacja projektu umożliwiła im zdobycie nowych wiadomości, ale również nauczyła współpracy w zespole, planowania, podejmowania wspólnych decyzji i odpowiedzialności oraz atrakcyjnej i skutecznej prezentacji wyników swoich działań.

Starania uczniów zostały docenione przez jury, które miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców. Różnice pomiędzy poszczególnymi grupami były jednopunktowe.

I miejsce zdobyła grupa pani Małgorzaty Szczepanek w składzie: Patrycja Cieśla, Natalia Stec, Barbara Szczepanek, Jan Szwarga

II miejsce – grupa pani Magdaleny Stec w składzie: Karolina Hołda, Magdalena Rudnicka, Kamil Waza, Mateusz Rojek

III miejsce – grupa pani Ewy Adwent-Giemzy w składzie: Aleksandra Kwiek, Martyna Gaborek, Natalia Gucwa, Magdalena Potępa, Dawid Bajorek

Jednak, jak podkreślili członkowie jury, wszystkie grupy zaprezentowały bardzo wysoki poziom przygotowania tematu i każdy projekt był wyjątkowy i ciekawy.