Dobre praktyki w naszej szkole

Utworzono dnia 24.09.2020

Dobra praktyka to kreatywne działanie, które cechuje się oryginalnością, nowatorstwem, zawiera w sobie pewien potencjał innowacji. Opiera się na doświadczeniu i przynosi konkretne, pozytywne efekty. Jest trwałe, powtarzalne, możliwe do zastosowania w podobnych warunkach w innym miejscu. Aktualne przepisy prawa traktują działalność innowacyjną jako integralny element pracy każdej szkoły.

Nasza szkoła prowadzi i upowszechnia wiele ciekawych i nowatorskich rozwiązań metodycznych oraz organizacyjnych. W ramach "Dobrej Praktyki” od początku drugiego półrocza prowadzimy w szkole działanie “Szkoła bez dzwonków”. W Polsce szkoły bez dzwonków należą do mniejszości, lecz z roku na rok tych placówek przybywa. Rozwiązanie to wnosi wiele korzyści, z których główną stanowi zniwelowanie hałasu. W naszej szkole pojawiło się więcej zegarów, dzięki którym dzieci uczą się zarządzać czasem. Zniknęły krzyki, pośpiech i niecierpliwość w oczekiwaniu na dzwonek kończący lekcję. Rezygnacja z dzwonków spowodowała, że każdy spokojnie we własnym tempie kończy zajęcia. Uczniowie ze spokojem wychodzą na przerwę. Uczą się samodyscypliny i kontrolowania czasu tak, aby nie spóźniać się na kolejne zajęcia. Mimo braku dzwonka w szkole panuje porządek, jest również zachowany normalny rytm zajęć. Jest dużo ciszej i spokojniej.

Drugim działaniem w ramach “Dobrych praktyk” jest zmiana wprowadzona przez panie ze szkolnej stołówki. Od połowy lutego jeden dzień w tygodniu na stołówce zamiast tradycyjnego wydawania obiadu “z okienka” funkcjonuje “szwedzki stół”. Uczniowie sami decydują, jaką porcję zjedzą, mogą sami wybrać, co zjedzą i w jakiej ilości. Celem tego działania jest również zachęcenie dzieci do jedzenia owoców i warzyw, gdyż na deser można zjeść surową marchewkę, jabłko, pomarańcze, banany, mus owocowy czy kisiel. Wszystko to przygotowane i podane niezwykle pomysłowo i estetycznie zachęca dzieci do jedzenia. Okazuje się, że uczniowie chętnie biorą dokładki oraz jedzą owoce. Ta zmiana cieszy się dużym zainteresowaniem naszych uczniów.

"Dobra praktyka" na szkolnej stołówce